Pieczona ciecierzyca, czyli fit popcorn na wieczór (nie tylko) filmowy – przepis

by Ola Sobiegraj

Pieczona ciecierzyca, czyli fit popcorn na wieczór (nie tylko) filmowy – przepis

by Ola Sobiegraj

by Ola Sobiegraj

Pieczona ciecierzyca to nie aż taka znowu nowość, ale ja ją zrobiłam po raz pierwszy w zeszłym tygodniu. I naprawdę fajna sprawa! Chrupiąca przekąska w sam raz na filmowy, towarzyski czy imprezowy wieczór. W dodatku proste do przygotowania 🙂

Okazja była zacna – gra planszowa w najlepszym towarzystwie zobowiązuje! Wyjątkowo więc nie postawiłam na stole hummus’ów, choć dalej zostałam przy ciecierzycy 🙂

Jak pomyślisz o tym, co siedzi w krakersach, chipsach i innych popcornach (głównie tłuszcze trans, o ich szkodliwości możesz przeczytać tutaj, ale także cukier, nadmierna ilość soli i konserwantów)… To kupuj ciecierzycę 😀

Ziarna cieciorki oczywiście też mają kalorie, ale są bardzo dobrym źródłem białka. Warto wzbogacić o nie swoją i dziecka dietę także ze względu na zawartość żelaza, magnezu czy błonnika. Również wtedy, gdy dbasz o kaloryczność potraw i chcesz schudnąć.

pieczona ciecierzyca

Jaką ciecierzycę kupić?

Ja użyłam ciecierzycy ze słoiczka, ale można kupić też w puszce albo surową – jak kupisz surową, cały proces zajmie ci o wiele więcej czasu, bo cieciorkę trzeba namoczyć i ugotować. Jeśli idziesz nieco na łatwiznę i kupujesz, jak ja, już ugotowaną – zwróć uwagę na skład!

Gotowe produkty nie zawsze muszą oznaczać pójście na kompromis, jeśli chodzi o jakość. Zobacz, tu jest dodatkowo tylko woda i sól:

pieczona ciecierzyca

Pieczona ciecierzyca

Składniki:

2 słoiczki ciecierzycy

oliwa z oliwek

sól, słodka papryka

Wykonanie:

Pierwszy i najważniejszy etap to osuszanie ciecierzycy.  Dokładnie, pojedynczo. Tylko w ten sposób osiągniesz chrupkość. Niektórych ziaren nie osuszyłam zbyt dokładnie i były ciężkie, miękkie – zdecydowanie przyłóż się do tego etapu!

Ciecierzycę piekłam najpierw bez przypraw (200 stopni, 15 minut). Wyjęłam, popsikałam oliwą, posypałam przyprawami (nie bój się ilości, ciecierzyca „wciąga” przyprawy) i piekłam jeszcze kolejne 15 minut.

Wystudziłam w otwartym piekarniku z włączonym termoobiegiem.

Smacznego!

 

 

Top