Interwały a cardio. Co wybrać i jak ćwiczyć, by schudnąć?

by Ola Sobiegraj

Interwały a cardio. Co wybrać i jak ćwiczyć, by schudnąć?

by Ola Sobiegraj

by Ola Sobiegraj

Post na temat treningu odchudzającego wywołał kilka pytań. Wspominam w nim o różnych rodzajach treningu, bo nie ma jednej skutecznej drogi do zrzucenia kilogramów. Zapytałyście między innymi o różnicę między treningami: interwały a cardio.

Stąd dzisiejszy temat.

Interwały a cardio – co wybrać? Który rodzaj treningu jest lepszy? Czym się w ogóle różnią? Jak za pomocą nich schudnąć?  Łączyć je czy lepiej nie?

interwały a cardio

Jak schudnąć efektywnie?

 

Często cię przekonuję, że najlepszy trening to taki, który sprawia ci przyjemność. Dlaczego? Bo wierzę, że tylko wtedy aktywność fizyczna ma szansę przekuć się początkowo w nawyk, a z czasem może nawet w pasję. I ostatecznie przyjemność, odstresowanie i lepsze samopoczucie to (długoterminowo) najsilniejsza motywacja.

Sposobów na zgubienie kilogramów jest wiele. Samą dietą też jesteś przecież w stanie osiągnąć spadek wagi (tylko na pewno nie wymarzoną sylwetkę – ale to temat na kolejny post).

Trening siłowy jest także świetnym sposobem nie tylko na wyrzeźbienie mięśni, ale także spalenie tkanki tłuszczowej. Również u kobiet. Zresztą, zyskuje on coraz więcej zwolenników i propagatorów.

Z odchudzaniem jednak najczęściej wiążemy trening cardio oraz interwały. I słusznie, ale do rzeczy.

Interwały a cardio. Jak to wygląda w praktyce?

 

Na początku wyjaśnię, czym się te treningi charakteryzują i różnią.

Trening interwałowy to trening o zmiennej intensywności.

Jak to wygląda w praktyce? Ćwiczymy intensywnie, odpoczywamy, i tak na zmianę. Przykładem może być tabata lub bieg naprzemienny. Trening siłowy jest również przykładem treningu interwałowego. Efekt spalania tkanki tłuszczowej jest długotrwały i obejmuje nawet kilka godziny po treningu.

Trening cardio to trening aerobowy (tlenowy).

Jak to wygląda w praktyce? Trening cardio jest średnio intensywny i długotrwały. Przykładem może być bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Ćwiczymy, zwracając uwagę na pracę serca – być może spotkałaś się ze stwierdzeniem, że tempo biegu umożliwiające rozmowę sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Nie trzeba mieć specjalnych urządzeń, by to kontrolować.

interwały a cardio

Interwały a cardio. Który trening jest bardziej skuteczny?

 

Mechanizmy spalania  tkanki tłuszczowej są różne w obu przypadkach.

Trening interwałowy wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej po wysiłku. Buduje także wydolność, więc jest doskonałym pomysłem dla biegaczy czy kolarzy, bo pomoże osiągnąć lepsze wyniki w wysiłku jednostajnym. Na pewno jest bardziej skuteczny, jeśli chcemy poświęcić na trening tylko 20 czy 30 minut w ciągu dnia.

W trakcie treningu kardio spalamy zbędny tłuszcz, bo właśnie z niego nasz organizm czerpie energię do wysiłku. Przyśpiesza metabolizm. Trwa dłużej, ale jest mniej intensywny. Tylko, że 20 minut biegu to w zasadzie rozgrzewka, a nie pełny trening ( w przeciwieństwie do interwałów).

Moim zdaniem najlepszy pomysł to połączenie jednego i drugiego.  Oba treningi są skuteczne, tylko w inny sposób. Trening interwałowy zdecydowanie łatwiej urozmaicić, więc może być ciekawszy. Z drugiej strony – jak już się wkręcisz w bieganie, nic nie da się porównać z uczuciem pozytywnego zmęczenia po treningu. Dlatego najbardziej skuteczny plan treningowy uwzględnia obie formy treningu. Pod warunkiem braku przeciwwskazań.

Przeciwwskazania

Mimo, że jestem za łączeniem treningu aerobowego i kardio z treningiem interwałowym oraz siłowym – wtedy osiągniesz najlepsze efekty – to jednak są pewne przeciwwskazania.

Kiedy i z czego zrezygnować?

Trening interwałowy – niewskazany przy otyłości.

Dlaczego? Ponieważ jest bardzo intensywnym wysiłkiem dla organizmu (jeśli tak nie uważasz, to znaczy, że nie wykonujesz go prawidłowo). W przypadku dużej nadwagi, zacznij od aerobów i spokojnego tempa marszu czy biegu. A tak naprawdę, zacznij od diety.

Trening cardio – niewskazany przy problemach z sercem.

Trening cardio jest na pewno bezpieczniejszy – bo łatwiejszy do wykonania. Ale nie dla każdego. Zrezygnuj z niego bez konsultacji z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek problemy z sercem.

Masz pytanie? Zapytaj!

A na koniec chciałam podziękować za waszą aktywność w grupie na Facebook’u, gdzie ciągle was przybywa i zadajecie pytania. Nie wahaj się pytać! Z bardziej kompleksowych pytań powstają takie posty. Jeśli więc podoba ci się taki sposób wyjaśniania i przedstawiania treści na temat skutecznego treningu i zdrowej diety – pytaj. Będę wiedziała, o czym pisać 🙂

Mam nadzieję, że i ten post wywoła pewne wątpliwości, które będę miała okazję skomentować następnym razem!

Zatem – pytaj 🙂 A jak? Oto możliwości skontaktowania się ze mną:

  • Napisz do mnie, odpisuję na wszystkie maile.
  • Zapisz się do newsletter’a i skontaktuj się przez podany tam formularz.
  • Napisz pytanie w komentarzu pod tym postem.
  • Wyślij wiadomość przez mój funpage.
  • „Dołącz do grupy i tam zadaj pytanie – jeśli ci zależy na mojej odpowiedzi, oznacz mnie (nie zawsze jestem w stanie czytać wszystko, co piszecie).

Dziękuję!

 

 

 

 

Top