Boli cię kręgosłup? – ćwiczenia na plecy, tylko 15 minut dziennie!

by Ola Sobiegraj

Boli cię kręgosłup? – ćwiczenia na plecy, tylko 15 minut dziennie!

by Ola Sobiegraj

by Ola Sobiegraj

Ból pleców dotyczy niestety prawie każdej z nas. Powodów może być wiele. Od problemów zdrowotnych po bóle przeciążeniowe. I choć zawsze najlepszym wyjściem jest wizyta u fizjoterapeuty, warto mieć świadomość, że mocne mięśnie przykręgosłupowe to profilaktyka przeciwbólowa. Ćwiczenia na plecy powinny w dzisiejszym trybie życia być jak higiena – jeśli siedzisz dużo przed kompem, nosisz niemowlaka albo dużo jeździsz autem (a kto nie robi choć jednej z tych rzeczy, ręka w górę…)

ćwiczenia na plecy

Dzisiaj mam dla ciebie pełny trening – ćwiczenia na plecy, które możesz wykonać samodzielnie w domu bez użycia żadnego sprzętu. Przyda się tylko mata. Po kilku dniach poczujesz różnicę! To tylko 15 minut dziennie! Zaufaj mi, warto.

Ćwiczenia na plecy

 

W profilaktyce przeciwbólowej ważne jest nie tylko wzmacnianie mięśni grzbietu, ale także mięśni brzucha.

Co to oznacza w praktyce?

Ćwiczenia typu „zdrowy kręgosłup” – uzupełniaj treningiem mięśni brzucha.

Skupiasz się na rzeźbieniu talii i brzucha? Ćwicz też plecy!

 

Dlaczego boli kręgosłup i co możesz z tym zrobić?

Siedzenie godzinami, brak ruchu, a do tego jeszcze dodatkowe kilogramy – kręgosłup to niestety boleśnie odczuwa. Poza zadbaniem o dietę i codzienną dawkę aktywności fizycznej (jakiejkolwiek, mogą to być po prostu spacery albo jazda na rowerze) możemy sobie pomóc kilkoma ćwiczeniami. Wykonywane systematycznie zadziałają przeciwbólowo.

 

1. Skręty bioder w podporze x15 powtórzeń

Pamiętaj, by ramiona były nad dłońmi. Zbliżaj biodra do łokci w sposób przedstawiony poniżej.

 

2. Naprzemienne wznosy ramion i nóg w podporze x15 powtórzeń

Prawa ręka, lewa noga – i na odwrót. Nie podnoś wysoko, wystarczy do linii barków. Pracuj powoli, zatrzymaj się w górze i policz do trzech.

 

3. Koci grzbiet x 15 powtórzeń

Koci grzbiet rób powoli i połącz z rozciąganiem mięśni grzbietu.

 

4. Leżenie tyłem, rotacja kolan x15 powtórzeń

W pozycji wyjściowej zadbaj o to, by odcinek lędźwiowy kręgosłupa przylegał do podłoża. Powoli przekładaj kolana na każdą ze stron.

 

Te ćwiczenia nie zajmą ci więcej niż 15 minut, a możesz je wykonywać nawet codziennie. I po kilku dniach zauważysz różnicę – plecy będą w dużo lepszej kondycji!

 

Powodzenia!

 

Może cię też zainteresować:

3 Comments

  1. Ja ma coś takiego, że plecy zaczynają mnie boleć, jak parę dni nie robię swoich stałych treningów. Mam więc mobilizację, by ruszyć pupę. Wiem, ze inaczej będę chodzić zgięta w pół 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top