Ciasto bananowe, zwane także chlebkiem bananowym, to prosty wypiek z kilku składników. Znajdziesz sporo przepisów na ten rodzaj ciasta, a oryginalna wersja autorstwa Sophie Dahl jest opisana na przykład na WhitePlate.
Ciasto bananowe w wersji fit
Moja wersja jest, jak zwykle, bardziej dietetyczna – ale nie mówię tu wyłącznie o ilości kalorii (chociaż to też). Mam na myśli przede wszystkim fakt, że unikam niezdrowych składników.
Moje zamienniki
Użyłam mąki orkiszowej, a w wersji bezglutenowej polecam mąkę gryczaną. Mój przepis nie zawiera jajek, chociaż ja osobiście nie mam powodów, by ich unikać, ale może się to okazać cenną informacją. Zamiast masła użyłam oleju kokosowego (jeśli już, wybierz masło klarowane). Nie dodaję też proszku do pieczenia – tylko sodę oczyszczoną.
Co zamiast „zwykłego cukru”?
Są różne zamienniki rafinowanego cukru, którego zdecydowanie unikam – na ile to możliwe. Najczęściej stawiam po prostu na owoce – świeże lub suszone. To najzdrowsza alternatywa. Kolejnym moim wyborem jest miód, ksylitol lub erytrol (erytrytol). Stewia ma bardzo charakterystyczny smak, którego nie lubię. Zmienia aromat i smak (przynajmniej ja to czuję), więc raczej jej nie używam.
Najbardziej podobny w smaku (właściwie… niczym się nieróżniący, przynajmniej moim zdaniem) jest cukier kokosowy. Używam go jednak bardzo rzadko i w małych ilościach – przepis na ciasto bananowe jest jednym z przykładów.
Czy cukier kokosowy jest zdrowy?
Cukier kokosowy jest uzyskiwany z kwiatów palmy kokosowej i ma karmelowy zapach, a smak… słodki, po prostu. Jego indeks glikemiczny jest niższy niż białego cukru, stąd zwiększająca się popularność tego produktu na rynku. Niewielkie ilości witamin i minerałów w składzie (witamina C, żelazo, magnez) faktycznie powodują, że jest lepszym złem.
Ale…
Cukier kokosowy ma podobną ilość kalorii, co zwykły cukier. Dostarcza też takiej samej ilości węglowodanów. Dlatego nie może być traktowany jako dietetyczny, w znaczeniu mniej kaloryczny, zamiennik – w tym celu użyj ksylitolu lub erytrolu.
Ciasto bananowe
W cieście bananowym całą robotę robią banany. To tylko od nich zależy, czy ciasto ci wyjdzie lepiej czy gorzej. Muszą być bardzo dojrzałe, miękkie i pachnące.
Zdradzę ci sztuczkę – jeśli masz średnio dojrzałe banany, przed dodaniem ich do ciasta upiecz je w piekarniku. Zmiękną i pojawi się aromat, o który nam chodzi. Dzięki temu ciasto nie będzie suche.
Składniki:
4 dojrzałe (lub upieczone) banany
3 szklanki mąki orkiszowej
6 łyżek oleju kokosowego
2/3 szklanki cukru kokosowego
120 ml mleka owsianego lub jaglanego
2 łyżeczki sody
szczypta soli
opcjonalnie: 50 g czekolady gorzkiej z dobrym składem (na przykład RawCocoa), łyżeczka cynamonu
Wykonanie:
W misce łączę suche składniki: mąkę, sodę, cukier, cynamon i sól. Do blendera wrzucam banany, olej i mleko i dokładnie miksuję. Masę wlewam do suchych składników, mieszam i dodaję pokrojoną drobno czekoladę. Mieszam i wykładam do keksówki. Ciasto bananowe piekę 45-50 minut w temperaturze 180 stopni.
Smacznego 🙂
Jeśli lubisz takie ciasta – koniecznie, ale to KONIECZNIE musisz wypróbować ciasta daktylowego 🙂 Masz jakiegoś swojego ulubieńca, którego ja muszę koniecznie wypróbować? 🙂 Daj znać!
Ostatnio trochę mi się przejadła gryka, czy mogę w tym przepisie użyć maki kukurydzianej? #problemybezglutenowców
Myślę że tak – ale powiem szczerze, nie próbowałam. Robiłam z gryczaną i jaglaną i pół na pół, z kukurydziana akurat nie – ale myślę, że będzie dobrze, nie powinno się kruszyć. Tylko banany muszą być miękkie (ew. upieczone 🙂
Lubię wszystko co bananowe, więc chętnie wypróbuję 🙂
To daj znać, jak ci smakuje 🙂
Od miesiąca się odchudzam, więc przepis idealny, dziękuję.
smacznego 🙂 i zostań na dłużej 🙂 pozdrawiam!
Ja robię taką zwykłą wersję ciasta bananowego i jest bardzo dobre, spróbuję zastosować Twoje zamienniki 🙂
Nie znałam tego myku z pieczeniem bananów, ale zapisuję – na pewno się przyda 🙂