Co jeść po treningu?
Po co w ogóle jeść po ćwiczeniach?
A czy muszę jeść po treningu nawet, jeśli nie jestem głodna?
To chyba pytania, na które najczęściej odpowiadam indywidualnie w czasie moich personalnych treningów, jak i w grupie na Facebook’u. Dzisiaj odpowiadam na nie tutaj!
Zacznijmy więc od początku. Wiesz, że nie wolno ci iść po treningu spać na głodniaka, pisałam o tym nie raz. Ale pytanie, czemu? Po co?
Dlaczego trzeba zjeść po treningu?
Często trenujemy po to, by schudnąć. Mając taki cel, wydaje ci się, że bez sensu jeść po treningu, skoro właśnie spaliłaś to, czego chciałaś się pozbyć. I myślisz, że jak zjesz kolację, to nie będzie efektów ćwiczeń? Może i logiczne, ale… Nic bardziej mylnego!
Dostarczanie regularnych zdrowych posiłków wpływa na przyśpieszenie tempa metabolizmu, a trening jeszcze ten efekt potęguje.
Bilans kaloryczny w ciągu całego dnia musi być ujemny, by kilogramy / obwody leciały w dół (prosta matematyka – w ciągu dnia musisz spalić więcej kalorii niż dostarczyłaś). To, czy zjesz po treningu nie wpłynie negatywnie na proces chudnięcia – liczy się bilans kaloryczny w ciągu całego dnia! Za to wieczorny trening bez posiłku może mieć negatywny wpływ zarówno na proces spalania, jak i twoje zdrowie.
Dostarczenie dobrej jakości pożywienia (błagam, nie chipsy, nie słodycze, „bo zasłużyłam”…!) jest niezbędne w procesie regeneracji mięśni. Mówiąc inaczej, możesz doprowadzić nawet do kontuzji, jeśli nie zjesz regeneracyjnego posiłku potreningowego. Twój organizm po treningu nie jest nastawiony na dostarczanie energii tkankom tłuszczowym, więc możesz być spokojna – jeśli zdrowo i regularnie jesz, nie przytyjesz nawet, jeśli posiłek potreningowy jest dodatkowym, nadprogramowym posiłkiem w ciągu dnia.
Co jeść po treningu i jak szybko?
Zjedz do godziny – dwóch po zakończeniu treningu, najlepiej danie składające się z białek i węglowodanów oraz wartościowych tłuszczy. Jednym słowem – zjedz pełnowartościowy posiłek.
Połączenie białka i węglowodanów wpływa najkorzystniej na wyrównanie poziomu glikogenu w mięśniach (glikogen to „paliwo” zmagazynowane w mięśniach i wątrobie, którego poziom odpowiada za wydolność w trakcie wysiłku). Poza tym sprzyja uwalnianiu insuliny, dzięki czemu białko dostarczane jest do mięśni i nie tracisz tkanki mięśniowej. Za to zdrowe tłuszcze oraz witaminy zawarte w warzywach i owocach uzupełnią niedobory elektrolitów w organizmie.
Co jeść po treningu? Przykłady posiłków i przepisy
Na słodko
- baton na bazie daktyli i ziaren (na przykład z amarantusa, sezamu, daktyli i innych suszonych owoców)
- ciasto fasolowe (przepis: Brownie z fasoli)
- koktajl z bananem, jogurtem lub kefirem i liśćmi szpinaku lub sałaty
- omlet z bananami, owocami sezonowymi i orzechami
- wafle ryżowe pełnoziarniste z masłem orzechowym i bananem
Na zimno, ale nie słodko
- kanapki z żytniego pieczywa z jajkiem i warzywami
- kanapki z żytniego pieczywa z twarożkiem i warzywami
- hummus lub inna pasta na bazie roślin strączkowych z dodatkiem świeżych warzyw (pomysły na takie przekąski znajdziesz tu: Zdrowe przekąski)
Na ciepło
- makaron lub ryż pełnoziarnisty z mięsem (indyk, kurczak, wołowina) lub rybą i warzywami
- kasza z rybą lub krewetkami i warzywami (przepis: Pęczotto z cukinią i krewetkami)
- jajka (jajecznica, gotowane) z dodatkiem ryby lub chudej wędliny i sałatki ze świeżych warzyw
- danie z ugotowaną soczewicą lub ciecierzycą z dodatkiem warzyw (na przykład: Indyk z warzywami i soczewicą)
- zapiekanka z jajek i twarogu (przepis: Fit tortilla z kalafiorem i pomidorkami)
- zupa z dodatkiem ziemniaków lub batatów (przepis: Zupa krem z buraków i batatów)
To moje pomysły na to, co jeść po treningu. Masz jakieś swoje sprawdzone przepisy? Daj znać w komentarzu!
Które ogólnodostępne batony są dobre po treningu? Chodzi mi o konkretne nazwy, sprawdzone z dobrym składem.
Nie testowałam wszystkich dostępnych, więc to na pewno nie jedyne, ale te, które kupuję i z czystym sumieniem mogę polecić: rawandhappy.eu oraz zmianyzmiany.pl
To ja jestem tą osobą, co nie jadła. Ola dziękuje za ten post. Nawet sobie sprawy nie zdawałam, kiedyś intensywnie jeździłam konno, po jeździe nie jadłam, zaczęłam się źle czuć. Krew z nosa i po kilku tygodniach nawet wylądowałam w szpitalu. Jadłam po 3 może 4 godzinach po treningu. Oczywiście małe ilości. ? Bo pięknie chudlam to jak bym mogła teraz jeść żeby przytyc.
Teraz zaczęłam biegać i nigdy nie jadłam po treningu, aż do wczoraj ? po prostu byłam głodna i zjadłam śniadanie. Wiesz czułam się cudownie.
Dziękuje za ważną informację.
Teraz czekam na post i tym co jeść przed ???
Zawsze po treningu jestem głodna, a często się powstrzymywałam by nie jeść. Potem zaczęłam jeść po treningu i czułam się lepiej. Teraz mam oficjalne potwierdzenie – ten post – że to nie błąd, tylko właściwe postępowanie:)) Moge jeść bez wyrzutów sumienia:D
Kiedy chodziłam wieczorami na zumbę, najbardziej mnie potem ciągnęło do jogurtów i bananów. I za radą koleżanki zawsze coś wszamałam, choć zazwyczaj o tej porze już nie jem ;] Ale widać organizm często sam wie, że czegoś mu potrzeba.