Dzisiaj poruszam wracający falami i modami temat diet o bardzo niskiej kaloryczności. Detoks, dieta polegająca na piciu soków lub drastyczna głodówka – po co to robić?
I najważniejsze pytanie – czy taka dieta może być zdrowa?
Co to jest detoks?
Na samym wstępie zaznaczam, że detoks nie jest dietą odchudzającą. Ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn. Może być też wstępem do odchudzania.
Diety stosowane jako detoks:
- dieta składająca się z kilku posiłków w formie płynnej (soki warzywno-owocowe z przewagą warzyw i z przyprawami)
- monodieta, czyli spożywanie wyłącznie jednego produktu, np. kaszy
- dieta o obniżonej zawartości białka i węglowodanów oraz o bardzo niskiej kaloryczności, polegająca na jedzeniu tylko warzyw i wybranych owoców
- głodówka, czyli picie wody
+
- kombinacje powyższych 🙂 W każdej formie wykluczające używki i produkty przetworzone. Bardzo dobre recenzje ma „Jaglany detoks” (osobiście nie próbowałam, polecam zajrzeć na przykład na bloga Veganama po subiektywne doświadczenia)
Czy detoks może być zdrowy?
To jest chyba najważniejsze pytanie. Moim zdaniem – może. Ale pod kilkoma warunkami:
1. Nie każdy może taką dietę stosować
Przed zastosowaniem detoksu trzeba zrobić podstawowe badanie krwi, bo może on pogłębić niedobory w organizmie. Absolutnie nie można na własną rękę stosować takiej diety w ciąży czy w czasie karmienia piersią! A w ogóle to w razie wszelkiej wątpliwości warto się poradzić dietetyka i/lub lekarza, bo nie jest to dieta nieinwazyjna.
2. Detoks nie powinien trwać dłużej niż tydzień
Wiem, że rodzajów diet oczyszczających jest wiele. Są też takie, które przez miesiąc każą jeść tylko kaszę gryczaną. Taka dieta nie może być zdrowa. Nie ma opcji.
Nawet w przypadku diety sokowej lub innej w miarę urozmaiconej – na przykład polegającej na jedzeniu wyłącznie warzyw, w przewadze surowych, i niektórych owoców, nie polecam jej stosować dłużej niż tydzień.
3. Detoks powinien się opierać na urozmaiconych produktach
Dieta oparta na jednym, nawet najzdrowszym produkcie (na przykład wspomnianej kaszy), nie jest na dłuższą metę korzystna dla zdrowia. Doprowadzi do niedoborów i rozreguluje cały organizm… Szczególnie stosowana wiele tygodni. Im więcej zdrowych produktów w twojej diecie, tym więcej korzyści z detoksu.
Odchudzanie
4. Detoks nie może mieć na celu przede wszystkim odchudzania
Spadek na wadze nie powinien być głównym celem detoksu – może być wstępem do zdrowej diety. I to jest dobry pomysł! Bywa, że dzięki detoksowi łatwiej jest przejść w tryb racjonalnego odżywiania. Szczególnie, jeśli twoja dieta zawiera dużo półproduktów, słodyczy, fast-food’ów i innej żywności przetworzonej.
Po kilku dniach (od 3 do 7) detoksu przechodzisz na zbilansowaną w kalorie i wartości odżywcze zdrową dietę. Rzeczywiście może być łatwiej i efekty takiego wstępu są bardzo dobre.
5. Taka dieta wpłynie pozytywnie na twój metabolizm tylko wtedy, gdy będziesz intensywnie ćwiczyć
To element często pomijany, a niesamowicie ważny, szczególnie, jeśli docelowo myślimy nie tylko o usunięciu toksyn z organizmu, ale także o pozbyciu się zbędnych kilogramów. Twój organizm na detoksie przechodzi w tryb awaryjny – przemiana materii zwalnia w sytuacji zagrożenia głodem. To naturalny mechanizm obronny, utrzymujący się dłużej niż twoja dieta eliminacyjna. I unikniesz tego tylko i wyłącznie dzięki codziennym, regularnym i dość intensywnym treningom.
6. Dieta uboga w kalorie wymaga picia dużej ilości wody
Nie tylko wody, większość diet dopuszcza też picie ziół – pokrzywa, czystek, mięta. Zadbaj o to koniecznie, by się nie odwodnić.
Nieinwazyjny i zdrowy sposób, by osiągnąć cel detoksu
Jest też niezaprzeczalnie zdrowy (dla każdego!!!!), nieinwazyjny i naturalny sposób na pozbycie się toksyn z organizmu i niechcianych kilogramów. I może trwać od kilku dni, miesięcy i lat, a najlepiej całe życie 😀 Daje też efekty uboczne w postaci lepszej odporności na wirusy i bakterie, ładną cerę i włosy oraz przy okazji dobre wyniki morfologii. Stajesz się nie tylko zdrowsza i lżejsza, ale zyskujesz energię do działania. Jak się domyślasz, nie jest to magia, a solidna dawka konsekwencji i zmiany przekonań.
Cel kilkudniowego detoksu osiągniesz też zdrową i urozmaiconą dietą w połączeniu z codzienną dawką ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Bez żadnego ryzyka. Zbilansowana dieta z powodzeniem zastąpi katusze kilkudniowego detoksu ubogiego w kalorie, który przy okazji zafunduje ci (chwilowy, ale jednak) spadek energii i niemal pewny ból głowy.
Pozytywnym skutkiem ubocznym detoksu oraz zdrowej diety, która moim zdaniem jest najlepszym sposobem dającym te same efekty, jest zmiana smaku. Przestajesz mieć ochotę na słodycze czy chipsy. Często nawet po zakończeniu sokowej kuracji sięgasz właśnie po soki, koktajle i smoothie! A to bardzo zdrowy nawyk 🙂
No dobrze, to konkretnie i krotko.
Jakie są zasady zdrowej diety?
To obszerny temat – w końcu założyłam bloga poświęconego między innymi zdrowej diecie i wiele mogę o niej napisać. Ale bardzo krótko w kilku punktach:
- Na czczo wypij ciepłą wodę z cytryną
- Jedz jak najwięcej warzyw, szczególnie sezonowych i surowych oraz kiszonek
- Zadbaj o codzienną porcję świeżych owoców
- Jedz regularnie co 3-4 godziny
- Ostatni posiłek zjedz około 2h przed snem
- Wprowadź aktywność fizyczną do każdego dnia
- Zadbaj o różnorodność produktów (węglowodany to nie tylko ziemniaki i chleb 😉
- Wyeliminuj ze swojej diety cukier, produkty wysokoprzetworzone i tłuszcze trans
- Ogranicz używki takie jak kawa czy alkohol
Masz jakieś doświadczenia w temacie diet oczyszczających?
Daj znać, jestem ciekawa!
Może cię też zainteresować:
- Gluten, cukier i Pareto – czyli sekret pięknej figury
- 10 ciekawostek z dietetyki- nietolerancje pokarmowe, probiotyki, żywność
Bardzo ciekawy i świetny artykuł! 🙂
bardzo dziękuję, miło mi 🙂