5 sposobów, jak nie podjadać między posiłkami

by Ola Sobiegraj

5 sposobów, jak nie podjadać między posiłkami

by Ola Sobiegraj

by Ola Sobiegraj

Jak nie podjadać?

A jeśli jestem głodna, to co mogę zjeść? Jak to ogarnąć, skoro pracuję i nie mogę / nie chcę jeść z zegarkiem w ręku?

O to martwicie się chyba najczęściej w przypadku wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych. Jedną z dwóch zasad zdrowego odżywiania, a których pisałam tutaj, to właśnie regularność.

Co to znaczy „jedz regularnie”? Nic innego, jak – nie podjadaj między posiłkami. Jak to zrobić? I o tym dzisiaj, zapraszam!

jak nie podjadać

 

Poznaj 5 praktycznych sposobów, jak nie podjadać między posiłkami

1. Planuj posiłki raz w tygodniu

Nie chcę się powtarzać, więc odsyłam cię do wpisu, który opowiada o tym szczegółowo: klik.

W skrócie, zaplanuj posiłki na cały tydzień i z tego planu skonstruuj listę zakupów. Następnie sprytnie wykorzystaj zamrażalnik, by przygotowanie posiłków zajęło w tygodniu nie więcej niż 10-15 minut.

2. Pakuj posiłki w pojemniki / lunchbox’y

To sposób powszechny wśród kulturystów i innych osób dbających o mikro- i makroskładniki w diecie i kontrolujących kalorie bardzo restrykcyjnie. Choć jest to precyzyjny i skuteczny sposób odżywiania mający na celu konkretny skutek, zostawmy go zawodowcom. Zakładam, że ani nie masz na to czasu, ani ochoty,  ani odpowiedniej motywacji, a już na pewno nie na początku przygody ze zdrową dietą.

Natomiast warto przejąć sposób przechowywania posiłków w lunchbox’ach, pudełkach czy modnych teraz i zachęcająco wyglądających słoikach. Możesz te pudełka podpisać czy ponumerować, są przygotowane w lodówce i tylko czekają, aż wyjmiesz je o odpowiedniej godzinie! Bardzo skuteczny, motywujący i prosty sposób, polecam!

Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, zrób tak z każdym posiłkiem, a nie tylko z dwoma pierwszymi 😉

jak nie podjadać

3. Zapisuj to, co jesz

Sposób wymagający odrobiny zaangażowania i samokontroli. Natomiast zapisywanie jest niesamowicie skuteczne – prowadzenie notatek nie tylko sprawia, że zaczynamy jeść bardziej świadomie, ale także zdajemy sobie sprawę z głupot, jakie popełniamy. Z oczywistych błędów, które wkradają się nieświadomie!

Często takie notatki, które robisz dla siebie, zastępują ci fachową pomoc dietetyka – bo nagle okazuje się, że problem uwidacznia się czarno na białym. Jeśli chcesz otrzymać formularz do prowadzenia takiego jadłospisu, zapisz się na mój newsletter i prześlę ci linka:

[wysija_form id=”1″]

 

4. Pij odpowiednią ilość wody

Niby oczywiste, niby łatwe, a jednak wiele z nas o tym zapomina. Picie odpowiedniej ilości wody to nawyk – co oznacza, że wystarczy zacząć! To twoja naturalna potrzeba, o której zapominasz w stresie lub do tej pory nie przywiązywałaś do tej kwestii wagi. Wyrobienie nawyku to kwestia dyscypliny na samym początku, a potem wejdzie ci w krew. Odsyłam cię też w tym miejscu do krótkiego posta o tym,  jak zacząć?

jak nie podjadać

5. Nie omijaj posiłków

Upraszczając, są dwa rodzaje błędów, jakie można zrobić w odżywianiu i tym samym zaburzyć funkcjonowanie organizmu i procesy metaboliczne:

1. jesz cały czas, po trochu, niby sumaryczna ilość kalorii na dobę jest odpowiednia, ale praktycznie ciągle po coś sięgasz;

2. jesz dwa duże posiłki w ciągu dnia, rano i wieczorem

Tak w jednym, jak i w drugim przypadku, możesz się nabawić (poza nadwagą) poważnych problemow zdrowotnych. Nie omijaj posiłków. Jedz regularnie, co 3-4 godziny, a twój organizm ci podziękuje 🙂

jak nie podjadać

Mam nadzieję, że ten wpis jest pomocny! A może masz swoje sposoby, jak nie podjadać? Podziel się nimi w komentarzu 🙂 Dzięki!

10 Comments

  1. pkt 5 podpunkt 1 – cała ja 😉 no może nie cały czas, ale zamiast 5 posiłków ja mam chyba z 10 😉 świetny patent z zapisywaniem, tylko czy ja na to znajdę czas, ech. O planowaniu i pakowaniu nie wspomnę. Ale staram się, bardzo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top