Ćwiczenia na płaski brzuch – wpisałam tę frazę w google, tak z ciekawości. Pierwsze wyniki to „ćwiczenia na płaski brzuch w dwa tygodnie”, zaraz potem jest jeszcze lepiej, bo „w tydzień”.
A u mnie? W ile? To zależy 🙂 Ale za to – trwale!
Mit nr 1: Brzuch się robi w kuchni, nie na siłowni
Słyszałaś takie stwierdzenie? 70% to dieta, a tylko 30 trening… Może, nie wiem – jak to zbadać? Nie przekonuje mnie ten tekst ani trochę. Ale wiem jedno.
Płaski brzuch to efekt zdrowej diety i regularnego treningu. Jednego i drugiego.
Samą dietą nie „zrobisz” brzucha, podobnie jak wyłącznie ćwiczeniami. Jedno z drugim musi iść w parze. Mam na myśli oczywiście nie wyłącznie chudą sylwetkę, tylko fajnie zarysowane mięśnie.
Jak więc jeść i jak ćwiczyć, by mieć płaski brzuch?
- Jedz zdrowo (nieprzetworzone i zdrowe produkty) i regularnie
- Pij odpowiednią ilość wody (2-3 litry dziennie)
- Ćwicz regularnie (3-5 razy w tygodniu) i dodawaj do swojego treningu ćwiczenia na płaski brzuch, które znajdziesz na końcu tego posta
Mit nr 2: Nie rób brzuszków, to stare i nic niewarte ćwiczenie
Niestety te stare ćwiczenia, czy nam się to podoba, czy nie, są często najlepsze! Nic nie zastąpi klasycznych przysiadów na kształtowanie pośladków czy pompek na klatkę piersiową! Urozmaicanie i modyfikowanie jest potrzebne, ale wszystko w granicach rozsądku.
Podobnie jest z brzuszkami. Nie zrobisz sześciopaka jednym rodzajem spięcia mięśni. Żeby wszystkie mięśnie były zarysowane na sylwetce, trzeba je wszystkie uaktywnić. A jeśli będziemy męczyć jedno i to samo ćwiczenie, które nie dość, że nie uaktywnia wszystkich mięśni, to jeszcze już dawno się na nie uodporniliśmy, to… stanie się niewiele.
I planki są skuteczne, i brzuszki – a jeszcze lepiej włączyć oba ćwiczenia do naszego treningu.
Mit nr 3: Płaski brzuch da się osiągnąć w tydzień-dwa
Da się, jeśli: jesteś od dawna aktywna fizycznie i dbasz o dietę od dłuższego czasu, a teraz chcesz się skupić na wyrzeźbieniu brzucha i wprowadzasz odpowiedni trening. Wtedy się da 🙂
Ale jeśli masz nadwagę lub jesteś szczupła, ale średnio sprawna fizycznie i musisz uporać się jeszcze ze złymi nawykami żywieniowymi, zajmie to więcej czasu.
Dwa tygodnie to czas, po którym zauważysz efekty, a po trzech tygodniach może już będziesz zadowolona.
Jesteś mamą i wracasz do formy po porodzie?
Potrwa to dłużej, jeśli jesteś krótko po porodzie. Daj sobie czas, nie oczekuj cudów… Pamiętaj, ciąża trwała 9 miesięcy i tyle czasu zmieniało się twoje ciało. Może minąć miesiąc, a może nawet rok zanim wrócisz do pełnej sprawności (a co za tym idzie, wyglądu) sprzed ciąży. Koniecznie sięgnij do postów z serii „Fit poradnik dla mam”:
1. Część pierwsza, czyli „jak schudnąć po ciąży”
2. Część druga, czyli trening odchudzający po porodzie
3. Część trzecia, czyli trening mamy karmiacej
Ćwiczenia na płaski brzuch – moje zestawy
Może cię też zainteresować:
- Trening odchudzający – zestawy
- Interwały a cardio. Co wybrać?
- Płaski brzuch – moje sposoby + PREZENT
Daj znać, czy znasz jeszcze jakieś mity! Może to nie wszystkie?
Chyba dopiero na studiach nauczyłam się porządnie robić brzuszki 😉 jakoś na wuefie nikt nie pilnował, żeby nam mówić, jak dobrze wykonywać ćwiczenia.
To prawda, u mnie też tak było. Na pewno są nauczyciele, którzy uczą techniki, ale też na takich nie trafiłam albo nie pamiętam, żeby próbowali mnie uczyć…
To samo z bieganiem! Nikt nie uczył mnie w szkole biegać, chociaż w podstawówce biegałam, bo mieliśmy bieżnię na boisku! No przecież dzieci umieją biegać 🙂
Szkoda, bo mięśnie pamiętają złe ruchy i nie tak łatwo je zmienić.
Niestety, tak to chyba wychodzi. Dopiero gdy poszłam na fitness, to zaczęłam się uczyć podstawowych rzeczy, np. że kolano nie powinno wychodzić przed palce u stóp. I żeby zwracać uwagę na to, które mięśnie pracują.
Może po części z tego wynika opinia, że brzuszki nie działają.
Zawsze mnie „rozwalały” hasła typu „Schudnij 10 kg w tydzień” albo „Kaloryfer na brzuchu w 3 dni”… Swoją drogą – kto wierzy w takie rzeczy? Ps. Uwielbiam te ruszające się obrazki!<3
Google wierzą na pewno! ?
Dzięki 🙂