Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania – tylko dwie!

by Ola Sobiegraj

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania – tylko dwie!

by Ola Sobiegraj

by Ola Sobiegraj

 

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Tylko dwie.najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Gwarantuję, że na początek to wystarczy, by poprawić samopoczucie i osiągać swoje treningowe oraz dietetyczne cele. Jeśli chcesz schudnąć, musisz oczywiście zadbać o ilość jedzenia – jeśli mamy tracić na wadze, logiczne jest, że trzeba więcej kalorii spalać w ciągu dnia niż dostarczać. Ale z doświadczenia wiem, że często wystarczy wyeliminować niezdrowe produkty i podjadanie między posiłkami, by tak się stało. Jakie więc są dwie najważniejsze zasady zdrowego odżywiania?

Zasada nr 1

Jedz zdrowe produkty

najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Nie kupuj żadnych gotowców, żadnych słodyczy czy innych chipsów ze sklepu. Kostek rosołowych ani przecierów pomidorowych – no chyba, że tych z dobrym składem, ale to temat na oddzielnego posta.

Przynoś wieeeelkie siaty z warzywniaka 🙂 Jedz jak najwięcej warzyw, kombinuj z ich przyrządzaniem, ale najwięcej jedz na surowo.

Przygotowuj proste, ale różnorodne posiłki, z niewielu składników, i wyłącznie takich, które lubisz.  Ryby i mięso duś, piecz lub gotuj.

Kupuj różne kasze i strączki. Dobre jakościowo, żytnie chleby i razowe makarony.

Wywal byle jakie oleje, kup oliwę z oliwek i olej kokosowy lub rzepakowy.

Pij wodę, nie „napoje”.

Zasada nr 2

Jedz regularnie co 3h

I tu już tylko dyscyplina Cię uratuje 🙂 Nie ma, że podróż służbowa, wyjazd na weekend, drzemki dziecka. No nie.

Nie jemy cały dzień, nie jemy ciągle czegoś lub długo długo nic i nagle bach, kolacja. Oba przyzwyczajenia prowadzą do zaburzeń metabolizmu, niskiej odporności i złego samopoczucia, a w konsekwencji często otyłości albo ciągłych przeziębień.

Jedzenie to posiłki. Jedz według zegarka, a zobaczysz – wejdzie Ci to w nawyk 🙂 Pilnuj się 3 tygodnie – zapisuj wszystko, co jesz i planuj zakupy. A potem już nie będzie to żaden wysiłek.

Jeśli chcesz otrzymać ode mnie formularz przydatny w notowaniu jadłospisu, zapisz się do newslettera, a przyślę ci go na maila:

[wysija_form id=”1″]

Tylko tyle czy aż tyle? Co myślisz?

Chcesz posta o przykładowych posiłkach? Klik: Jeden dzień z mojego menu

9 Comments

  1. Biorę sobie do serca zasadę 3h. A i notowanie to super pomysł, a jaki prosty.

    No i oczywiscie chcemy chcemy kuchennych inspiracji!!! 😉

  2. Dzięki za ten wpis, jak zwykle oczywista oczywistość kołacząca się w tyle głowy to nie to samo, co oczywista oczywistość, która ukazuje się Twoim oczom czarno na białym i kłuje w oczy…nie jem regularnie, ale coraz poważniej przymierzam się do rozpoczęcia wspomnianych przez Ciebie trzech tygodni (napisała zajadając czekoladę, dochodziła godzina dwudziesta pierwsza…:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top