Płaski brzuch to gorący temat nie tylko w wakacje – choć faktycznie wiosną nasza mobilizacja jest zwykle największa 🙂 Dzisiaj podzielę się z tobą swoimi patentami na płaski brzuch. Takimi na co dzień i od święta – na sesję zdjęciową albo do obcisłej kiecki 😉
Mam też dla ciebie specjalny prezent – Fit Planer do pobrania zupełnie za darmo, w którym możesz zaplanować treningi i zanotować najważniejsze dietetyczne wskazówki!
Dzisiejszy artykuł podzieliłam na dwie części.
Pierwsza dotyczy diety i choć długo by opowiadać, wybrałam najważniejsze punkty. Znajdziesz tu moje sposoby na płaski brzuch, które stosuję na co dzień i weszły mi w nawyk. Podpowiadam ci też triki od święta – kiedy mój brzuch jest w centrum uwagi i musi wyglądać dobrze!
Część druga to wskazówki treningowe, a w niej oczywiście konkretne ćwiczenia. Zamieszczam tu także porady, jak skomponować trening na płaski brzuch i podrzucam ci FitPlaner, byś mogła zrobić plan i zanotować najważniejsze rzeczy.
Część 1. Dieta
Mój nawyk na co dzień: błonnik i woda
Wysokobłonnikowe produkty są w mojej diecie każdego dnia. Są to głównie warzywa i (w mniejszej ilości) owoce, przede wszystkim surowe.
W pierwszej połowie dnia (śniadanie i drugie śniadanie) najczęściej stawiam na świeże owoce, w drugiej na świeże warzywa (do każdego kolejnego posiłku).
Produkty zawierające dużą ilość błonnika, które jem na co dzień:
- Płatki owsiane nieprzetworzone oraz otręby (u mnie są to poranne owsianki lub wypieki z użyciem mąki owsianej)
- Pieczywo z mąki żytniej, z ziarnami
- Woda kokosowa, którą piję często po treningu (naturalny izotonik) i mleko kokosowe (do zabielania zup i puddingu)
- Warzywa – szczególnie zielone i strączkowe, surowe w ilości przeważającej
- Owoce – szczególnie gruszki, jagody, jabłka, śliwki oraz owoce suszone do śniadania
- Nasiona i orzechy – szałwia hiszpańska, babka płesznik, migdały, siemię lniane, komosa
- Kasze, szczególnie bulgur i gryczana (niepalona – zwróć na to uwagę)
- Awokado – nie jestem wielką fanką smaku awokado i szukam na niego sposobów, najczęściej miksuję w smoothie albo używam rozgniecionego do smarowania zamiast masła
O czym trzeba pamiętać, kiedy jemy dużo błonnika?
O wodzie!
W przeciwnym razie możemy doprowadzić do zaparć i wzdęć. Piję około 3 litrów wody dziennie. Dodatkowo lubię czerwoną herbatę i czystek.
Co jeszcze jest ważne?
Obserwowanie swojego brzucha po różnych posiłkach. Jeśli twój brzuch jest wydęty, spróbuj wyłapać, po czym – jeśli zidentyfikujesz nabiał, alkohol albo tłuste potrawy, warto ograniczyć lub wyeliminować je z diety.
Mój sposób od święta: dieta i siemię
Zdarza się, że mam sesję zdjęciową albo jakieś szczególne wydarzenie – zależy mi, żeby mięśnie brzucha były widoczne, a brzuch płaski jak deska.
Wiadomo, że nie codziennie tak mam! Zależy to zarówno od tego, co i ile zjadłam poprzedniego dnia, ile wody wypiłam, ale także od dnia cyklu – na który wpływu nie mam. Ale na resztę mam 🙂
Co robię, by mój brzuch od święta wyglądał naprawdę dobrze?
- Dzień przed nie jem warzyw ani owoców wzdymających (to jest indywidualna sprawa i wiem, co działa tak na mnie: kapusta i brukselka, ogórki kiszone, buraki, jabłka, fasola, soczewica, ciecierzyca i groch, czosnek, herbata miętowa)
- Dzień przed nie jem węglowodanów na kolację
- Dzień przed piję czystek i czerwoną herbatę, oraz wodę oczywiście
- Rano wypijam wodę z cytryną z dodatkiem siemienia lnianego (1 łyżka zalana wieczorem wrzątkiem)
- Jem rano śniadanie białkowo-tłuszczowe bez nabiału (na przykład omlet z owocami lub pudding chia na mleku kokosowym)
Część 2. Trening
Ćwiczenia na płaski brzuch
Płaski brzuch to efekt systematycznych ćwiczeń i odpowiedniej, wyżej opisanej diety, na co dzień. Nie da się wyrzeźbić mięśni brzucha jednym i tym samym ćwiczeniem. Ćwiczenia na tę partię ciała dodaj do każdego treningu. Urozmaicaj je, zmieniaj co 2-3 tygodnie albo częściej.
Wystarczy 15 minut ćwiczeń mięśni brzucha dorzuconych do każdego treningu. Wystarczy, że będziesz ćwiczyła 3-4 razy w tygodniu – na przykład, co drugi dzień.
Podrzucam dwa przykładowe zestawy 🙂
Jak zaplanować trening na płaski brzuch?
Aby zaplanować trening na płaski brzuch, wpisz każdą jednostkę treningową w kalendarz. Zarezerwuj czas. Wszystko jedno, czy dorzucasz ćwiczenia na brzuch do treningu biegowego czy ćwiczysz na siłowni – zaplanuj.
Mam dla ciebie prezent w postaci FitPlanera, w którym możesz tygodniowo planować swoje treningi. Wystarczy, że wydrukujesz, uzupełnisz i powiesisz w widocznym miejscu – koniecznie to zrób, jeśli brakuje ci motywacji i potrzebujesz przysłowiowego „kopa w tyłek”!
FitPlaner w prezencie
Dodatkowa motywacja do ruszenia się
Na sam koniec zacytuję komentarz, który ostatnio pojawił się na moim blogu pod postem biegowym (zobacz). Wywołał uśmiech na mojej twarzy i poczułam energię endorfin. Przeczytaj i daj się zmotywować!
Mnie najbardziej motywuje satysfakcja z robienia czegoś dla siebie, ze stawania się coraz lepszą.
I to uczucie już po treningu, że mimo (tutaj można wpisać dowolną rzecz – niechciejstwo, deszcz, słońce, mgła, śnieg, zmęczenie, obiad do ugotowania czy łazienka do umycia) poszłam i wykonałam plan. To uczucie po jest tak super, że za każdym razem kiedy mi się nie chce – przypominam sobie jak fajnie było ostatnio i od razu wiążę buty do wyjścia 😉
Zobacz komentarz i odpowiedz /autorka komentarza: rudoróż.pl
Mogą cię też zainteresować:
- Przepis na ciasto bananowe z użyciem mąki owsianej, z suszonymi śliwkami i orzechami
- 3 mity, w które musisz przestać wierzyć + ćwiczenia na płaski brzuch
- Plank – dla kogo, dlaczego i jak?
Z moim brzuchem nie jest najgorzej, ale muszę popracować nad mięśniami. Zestawy na pewno się przydadzą!
Ćwiczenia na mięśnie brzucha doceniłam dopiero gdy… zaczęły strasznie boleć mnie plecy. Wzmacnianie ich daje taką ulgę, że ho ho:) Z pewnością skorzystam z ćwiczeń, które pokazujesz! Dzięki!