Trening w ciąży. 5 rzeczy, o których lepiej nie zapomnieć

by Ola Sobiegraj

Trening w ciąży. 5 rzeczy, o których lepiej nie zapomnieć

by Ola Sobiegraj

by Ola Sobiegraj

Trening w ciąży, szczególnie dla osoby aktywnej fizycznej, to sprawa dość oczywista. Jeśli tylko ciąża rozwija się prawidłowo, a ty dobrze się czujesz – ćwiczenia sprawią, że złagodzisz nieprzyjemne fizyczne dolegliwości (albo całkowicie im zapobiegniesz).

trening w ciąży

Dodatkowo, przybierzesz na wadze w sposób kontrolowany, co będzie miało spore znaczenie po porodzie. W lepszej formie fizycznej podejdziesz też do bojowego zadania i ogromnego wyzwania dla organizmu, jakim jest samo rozwiązanie 🙂 Tyle słowem wstępu, po co ćwiczyć. Dzisiaj trening w ciąży z innego punktu widzenia – są pewne rzeczy, o których lepiej nie zapominać (a zdarza się…). Zobacz i ćwicz bezpiecznie!

 

Trening w ciąży. Na co uważać?

 

1. Obserwuj swoje ciało, a w szczególności spięcia/bóle brzucha w korelacji z wysiłkiem fizycznym

 

To przede wszystkim. Intuicja w tej chwili jest o wiele bardziej istotna niż jakikolwiek plan treningowy. Oprócz tego, że ćwiczenia muszą być dopasowane do twojego samopoczucia danego dnia i odpowiedniego trymestru, to zwróć szczególną uwagę na samopoczucie po treningu.

Czy brzuch się niepokojąco spina, czy czujesz dolegliwości bólowe i wiążesz je z wysiłkiem fizycznym? Nie lekceważ takich objawów. Być może ćwiczysz zbyt intensywnie. Porozmawiaj z lekarzem i/lub trenerem.

 

2. Nie dźwigaj – a jeśli decydujesz się na trening siłowy, ćwicz przed lustrem

 

Ja ćwiczę w ciąży z obciążeniem – niedużym, ale lubię urozmaicać trening hantlami. Możesz z tego spokojnie zrezygnować i trening będzie tak samo skuteczny, utrudniony i wystarczający. Jeśli jednak ciężko ci zrezygnować z treningu siłowego – pamiętaj, by szczególną uwagę zwrócić na technikę. Odcinek lędźwiowy, piersiowy i szyjny kręgosłupa są wystarczająco nadwyrężone ciążą – nie utrudniaj im zadania!

Ćwicz przed lustrem, by mieć pełną kontrolę nad swoją postawą. Tym bardziej, że w ciąży zaburza nam się zmysł równowagi i wyczucie własnego ciała.

 

3. Mięśnie brzucha – nie wyłączysz ich na czas treningu, ale nie wykonuj ćwiczeń izolujących tę partię mięśni

 

Wszelkiego rodzaju podpory czy nawet squat’y, pompki albo ćwiczenia stabilizacyjne – oczywiście angażują mięśnie brzucha. Nie da się ich wyłączyć, pstryk, zdezaktywować. Tym niemniej, polecam zrezygnować z ćwiczeń izolujących tę partię mięśni (na przykład typowe brzuszki i ich modyfikacje w leżeniu tyłem) – nie ma to po prostu większego sensu, a może pogłębić rozstęp mięśni.

Będzie jeszcze czas na rzeźbienie brzucha – sama przyznaj, że teraz mija się to z celem 😉

 

Ćwiczenia i stretching w praktyce

 

4. Profilaktyka bólu kręgosłupa – to teraz twój obowiązek!

 

Nawet, jeśli już czy jeszcze nie odczuwasz dolegliwości bólowych. Zadbaj o swoje plecy. Są ćwiczenia, które możesz wykonywać codziennie. I z całego serca cę do tego namawiam.

Twoje obowiązkowe ćwiczenia:

trening w ciąży

 

5. Uważaj przy rozciąganiu

 

Zmiany hormonalne powodują, że twoje ciało jest teraz dużo bardziej elastyczne. Dlatego uważaj przy stretchingu – nie pogłębiaj pozycji. Skup się i kontroluj naciągnięcie mięśni. Uważaj, żeby niechcący nie zrobić sobie krzywdy. Ciąża to nie czas na szpagaty, jeśli wcześniej ich nie robiłaś.

 

Ćwiczysz/ćwiczyłaś w ciąży? 🙂 Chyba nie ja jedna tu taka nadgorliwa?? 😀

 

Inne artykuły związane z ciążą, które mogą cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top