Moja ulubiona zimowa zupa. Krem z pieczonych buraków i batatów.
Niezbyt gęsta, wyrazista dzięki aromatycznym burakom (pieczone mają dużo więcej smaku niż gotowane!) i kremowa dzięki batatom. Nie jest mdła, bo doprawiona sokiem z cytryny, a jak dodasz czosnku czy chilli, na pewno będzie rozgrzewać jeszcze lepiej 😉
Pieczone warzywa
Pieczone buraki to jeden z moich stałych elementów wśród mrożonek. Trochę jednak trwa ich pieczenie, więc robię to hurtowo i część mrożę – dzięki temu krem z buraków czy barszcz stają się szybkie w przygotowaniu.
Nie pierwszy raz reklamuję pieczenie warzyw – spróbuj, a odkryjesz nowe smaki i idę o zakład, że frytki batatowe i selerowe, pieczony kalafior albo dynia, czy właśnie buraki zagoszczą w twoim menu na stałe. Co zyskujesz? Czas (piekarnik piecze bez twojej pomocy 😉 i wartości odżywcze, a także inny smak znanych warzyw.
Polecam ci też ten wpis: 3 sprzęty w fit kuchni. Jak gotować zdrowo?
Wywary warzywno – ziołowe
Jak już pewnie zauważyłaś, rzadko robię zupy na mięsie. Nie jestem wielką fanką mięsnych wywarów, chociaż są w naszej diecie potrzebne i jeśli nie jesteś wegetarianką, warto je zawrzeć.
Polecam jednak przekonać się do warzywnych wywarów jako bazy i eksperymentować ze świeżymi ziołami (wygotowanymi w zupie – mistrzostwo świata!) oraz przyprawami.
Suszone warzywa i zioła
Od pewnego czasu kupuję warzywa suszone, można tę przyprawę nazwać alternatywą wegety 😉 Można ją też bardzo prosto zrobić – wystarczy zetrzeć na tarce i wysuszyć warzywa rosołowe (pietruszka, marchewka, por, seler, czosnek, cebula) i dodać ulubione przyprawy (np. lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy). Jest niezastąpiona do każdej zupy.
Jeśli kupujesz w sklepie, koniecznie sprawdź skład – nie powinno tam być żadnych innych dodatków poza warzywami i ziołami, ewentualnie solą.
Przepis na krem z pieczonych buraków i batatów
Składniki:
2 duże bataty
3-4 duże buraki
2 litry wody
przyprawy: lubczyk, suszone warzywa, sól, pieprz, sok z 1 cytryny, łyżka oliwy
bulion warzywny: 2 marchewki, 2 pietruszki, por, seler, cebula
opcjonalnie: chilli lub czosnek
Wykonanie:
Bataty i buraki upiekłam (w folii, ok. 1h w 180 stopniach). W międzyczasie zrobiłam bulion warzywny. Wyjęłam wszystkie warzywa, wrzuciłam buraki i bataty – i zmiksowałam. Doprawiłam sokiem wyciśniętym z cytryny i oliwą.
Można doprawić na ostro: chilli lub czosnkiem.
Smacznego!
Olu, bulion warzywny zrobić tak jak rosół tylko bez mięsa? [problemy laika kuchennego…]
tak, dokladnie tak 🙂
Spróbuję. Dzięki